0 کالا
هیچ محصولی در سبد خرید شما وجود ندارد.
  بسته
  فیلترها
  تنظیمات
  جستجو

  تاریخچه فرش ماشینی ایران

  تاریخچه پیدایش فرش ماشینی در ایران نشان می‎دهد که این محصول در ایران عمری تقریباً 50 ساله دارد. در ابتدای دهه ۵۰ اولین فرش ماشینی تولید داخل در کارخانجات نساجی کاشان بافته و روانه بازار گردید.
  به گفته پروفسور پوپ آمریکایی محقق آثار تاریخی: قالی ایرانی نشانه تجمل شاعرانه در سرتاسر جهان است. فرش ماشینی گونه ای مصنوعی از قالی است که بر خلاف قالی دستبافت توسط ماشین الآت صنعتی بافته می شود. به دلیل سرعت تولید و همچنین ارزان بودن مواد اولیه نسبت به قالی دستبافت قیمت ارزانتری دارد و در تمامی کشورهای جهان خریدار خود را دارد.

  تاریخچه پیدایش فرش ماشینی در کشورمان نشان می‎دهد که این محصول در ایران عمری تقریباً ۴۰ ساله دارد. در ابتدای دهه ۵۰ اولین فرش ماشینی تولید داخل  و سپس فرش‎هایی با همین مشخصات و تا حدی مرغوب‎تر از کشور بلژیک وارد بازار ایران شد و سلیقه ایرانی را با پدیده فرش ماشینی آشنا کردند. سپس با استقبال مردم از فرش ماشینی صاحبان گروه صنعتی بهشهر اقدام به تاسیس شرکت بزرگی به نام شرکت صنایع کاشان (فرش راوند) نمودند که اولین محصول آن در سال ۱۳۵۳ به بازار عرضه شد. این محصول با نمونه‎های قبلی کاملاً متفاوت و شباهت‎های زیادی به فرش دستباف داشت که به خصوص نوع پشمی آن فوق‎العاده مورد اقبال عمومی قرار گرفت. ایران در رتبه نخست تولید فرش و رتبه دوم تولیدکنندگان فرش ماشینی جهان قرار دارد. از این‌رو جایگاه آن در صنعت نساجی قابل توجه است. تار و پود فرش ایرانی نه‌تنها معرف قداست فرهنگی مردمان ایران‌ زمین است بلکه در کشورهای جهان نیز خودنمایی می‌کند.

  نظر خود را وارد نمایید.
  آرشیو وبلاگ